• Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Další srpnovou návštěvu z Francie v památníku obstarali Marie Jo a Gerard Goyardovi z Montmelardu. Marie Jo se vydala po stopách svého otce Jeana Perrata (PG N. 8067).

 

 

Oba manželé v Mostě strávili čtyři dny, aby pak odjeli na krátkou návštěvu Prahy. Sebou měli průvodkyni Lucii Troškovou. Navštivili přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie a expozici v Mezinárodním památníku obětem II. světové války. Marie Jo se chtěla podívat i na místa, kde její otec za války působil. Byly to dnes již neexistující dvě obce, a sice Skyřice a Střimice. Mimochodem Střimice je obec odkud pocházel nejlepší fotbalista Evropy roku 1962 Josef Masopust (1931 - 2015), který jako první Čech obdržel Zlatý míč časopisu France Footbal. 


Bohužel Skyřice ani Střimice už neexistují, a tak průvodci po Mostecku Edvard D. Beneš a Karel Otto Novák francouzským manželům ukázali, kde se kdysi obě obce nacházely. Namísto Skyřic dnes stojí Integrovaná střední škola Velebudice a namísto Střimic je výsypka.

Marie Jo poskytla expozici několik kopií dokumentů a kopii skromného deníčku, který si Jean Perrat vedl. V něm potvrzuje článek Jindřicha Marka z časopisu Historie a vojenství z roku 2015, kde píše, že těsně po skončení války vypravili Američané na Chomutovsko, Mostecko a Teplicko množství nákladních aut, aby tam odtud takzvaně ukradli Rusům spojenecké zajatce. Hrozilo totiž, že si je tehdejší Sovětský svaz ponechá jako rukojmí a bude za ně požadovat výkupné. Jean Perrat o tom píše: "Po osvobození jsme se přesunuli ze Střimic do Mostu a odtud jsme po několika dnech jeli přes Chomutov, Karlovy Vary a přes rozbombardovaný Cheb do Německa, do Bayreutu a Bambergu. Ujeli jsme 320 kilometrů na amerických kamionech." 


Jean Perrat se už 26. května hlásil v Révigny a požádal o demobilizaci. Dne 12. 6. 1945 mu bylo vyhověno a byl propuštěn z armády, aby se vrátil do civilního života.

Připomeňme ještě, že Jean Perrat se narodil 24. 1. 1907 v S. Racho a do zajetí padl 15. 6. 1940 jako příslušník kavalérie u Langues. Na spodním snímku stojí zcela vpravo.

 

f