Bookmaker Mostbet se sídlem v České republice je unikátní herní zážitek s vysokou šancí na výhru, ať už se jedná o sportovní sázení nebo online kasina. Nejvýhodnější kurzy, obrovský výběr sportovních událostí a her, různé bonusy a akce, sázky zdarma, roztočení zdarma a rychlé výběry jsou jen některé z našich výhod. Sázky na vaše oblíbené týmy a sportovce, stejně jako kasino Mostbet, jsou nyní dostupné na vašem smartphonu díky mobilní aplikaci!
  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

V expozici mosteckého památníku jsou k vidění některé artefakty, které členové Severočeského leteckého archivu získali přímo od samotných účastníků bojů II. světové války. K těm například patří knoflíky z uniformy RAF, nebo stužka vyznamenání od někdejšího příslušníka 311. čs, bombardovací perutě RAF Bohumila Tvrdého.

 

 

Ty při jedné ze svých návštěv v rodném Mostě v 90. letech minulého století daroval Edvardu D. Benešovi, badateli, historikovi a místopředsedovi Severočeského leteckého archivu. Dnes jsou všechny tři tyto předměty připomínající hrdinství Mostečanů ve válce, vystaveny v sekci věnované mužům z Mostecka v britském Královském letectvu RAF.

 První knoflík je klasický z uniformy. Druhý je původně s perleťovým povlakem, který se mohl strnout a pod ním byl kompas. Knoflík se podle slov B. Tvrdého nosil do akce a používal se v případě nouze. Stužka je od medaile Za chrabrost před nepřítelem.

F/O Bohumil Tvrdý (788238/159261)

Narodil se 4. srpna 1920 v Mostě. Vyučil se řezníkem. V roce 1938 odjel do Německa, kde se nechal najmout na loď jako topič, aby odcestoval s kamarádem do USA. Zde se usadil v Houstonu a pracoval jako kovodělník. Po vypuknutí války připlul lodí do Francie a vstoupil do čs. zahraniční armády. Přidělen byl ke 4. rotě, 2. pěšího pluku v Agde. Po pádu Francie odplul lodí přes Gibraltar do Anglie. Zde je v campu Cholmondeley původně je přidělen k 1. praporu čs. obrněné brigády. Na začátku prosince 1941 je přemístěn k čs. zahraničnímu letectvu, konkrétně k Čs. Depot ve Wilmslow. Dne 13.prosince 1941 je přijat do RAF jako Volunteer Reserve v hodnosti AC2. Je zařazen do kurzu palubních střelců. V květnu 1942 přechází k No. 1429 COTF na základně RAF Honington. Dne 7. října 1942 je přidělen k 311. čs. bombardovací peruti jako air gunner. Měsíc nato, konkrétně 4. Listopadu, absolvuje svůj první operační let.
Dne 12. června 1943 se oženil se slečnou Christine Elisabeth Sheppard. V polovině září 1943 přechází jako instruktor k No. 3 Air Gunnery School na základně Mona. Následuje návrat k 311. čs. bombardovací peruti. V srpnu 1944 se stává instruktorem u No. 10 Air Gunnery School v Barrow, kde jej zastihl konec války. V srpnu 1945 se vrací do vlasti.
Po příjezdu zjistil, že kromě matky, která se oběsila v lese na mosteckém vrchu Ressl, protože byla velká vlastenka a neunesla tíhu událostí následujících po Mnichovu 1938, nežije ani otec, který zahynul při výbuchu nákladního auta naplněného municí v obci Želenice na Mostecku. V září je přemístěn do Plzně a poté demobilizoval z armády a vrátil se do Anglie.
Zde se věnoval podnikání, například provozoval garáže, jeden čas dokonce pobyl v Africe. Po návratu se usadil ve vesničce Lancing. Po roce 1989 často jezdil do Mostu. Jeho syn John učil na gymnáziu v Kadani, kde se také oženil a několik let žil. Bohumil Tvrdý zemřel 12. prosince 2004 v nemocnici po dlouhém boji se zákeřnou rakovinou.

 Knoflíky RAF a stužka medaile Za chrabrost před nepřítelem od Bohumila Tvrdého

 F/O Bohumil Tvrdý

 Po příjezdu z Francie do Anglie. Bohumil Tvrdý je druhý zprava

 S osádkou Josefa Kühna před letounem Wellington. Bohumil Tvrdý je opět druhý zprava

 

 Při jedné ze svých návštěv staré vlasti v 90. letech. Zde u badatele Josefa Hirschkorna v Teplicích

f